Blog > Komentarze do wpisu
Kraje z najlepszą marką

Które państwo jest Coca-Colą współczesnej turystyki? Które kraje najbardziej zyskują na popularności? Jak w rankingu wypada Polska?

Najlepszą markę w świecie ma Australia, wyprzedzając Stany Zjednoczone i Włochy – wynika z badania Country Brand Index 2006, przeprowadzonego przez międzynarodową firmę konsultingową wyspecjalizowaną w rozwoju marek FutureBrand i agencję public relations Weber Shandwick. Ranking bierze pod uwagę marki krajów i bada nowe zjawiska w podróżach i turystyce – najszybciej rozwijającym się światowym sektorze gospodarki. Spośród krajów naszego regionu Europy najlepsze miejsce odnotowały Czechy – 9. w kategorii „Kultura i sztuka” i Węgry – 10. w kategorii „Warte poniesionych wydatków”. W sumie na liście najlepszych marek krajów we wszystkich kategoriach znalazło się 45 państw.

   top country brands

W tym elitarnym gronie zabrakło Polski. Zostało jedynie wymienione logo Polski jako znak rozpoznawczy. Polska musi jeszcze trochę popracować nad swoją marką, bo ma mnóstwo zalet, ale ich nie wykorzystuje, a promocja Polski stoi na bardzo niskim poziomie.

                                                 logo Polski

Wschodzącymi gwiazdami światowej turystyki są Chiny, Chorwacja i Zjednoczone Emiraty Arabskie. W ciągu najbliższych pięciu lat mają one stać się głównymi celami podróży.

W tworzeniu indeksu marek krajów uczestniczyło ponad 1,500 turystów oraz ekspertów w dziedzinie turystyki i hotelarstwa.

„Kraje nie powinny postrzegać siebie jak produkty. Marka kraju to coś więcej niż sama turystyka. Na jego wizerunek wpływają również: eksport, inwestycje, handel i przemysł”, powiedziała Rina Plapler, dyrektor wykonawczy w FutureBrand. „Troska o markę kraju stwarza wiele możliwości zarówno dla krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się.”

CBI 2006 – Kraje najlepsze w poszczególnych kategoriach:
Wyjątkowe - Indie
Atrakcyjne historycznie - Egipt
Egzotyczne - Peru
Przyjazne rodzinie - Stany Zjednoczone
Do plażowania - Bahamy
Z najpiękniejszymi krajobrazami - Nowa Zelandia
Z najbogatszym życiem nocnym - Włochy
Na zakupy - Stany Zjednoczone
Najbezpieczniejsze - Kanada
Warte swojej ceny - Tajlandia
Dla biznesmenów - Stany Zjednoczone

   futurebrands1

   futurebrands2

   futurebrands3

   futurebrands4

   futurebrands5

CBI 2006 – Wschodzące gwiazdy:
1 Chiny
2 Chorwacja
3 Zjednoczone Emiraty Arabskie
4 Republika Południowej Afryki
5 Argentyna
6 Chile
7 Wietnam
8 Kostaryka
9 Peru
10 Turcja

„Skoro podróże i turystyka są przemysłem napędzającym niektóre krajowe gospodarki, to rządy powinny skupić większą uwagę nie tylko na „sprzedaży kraju”, ale również na polepszaniu doświadczeń i wrażeń każdego przyciągniętego turysty”, powiedział René A. Mack, dyrektor działu podróży w agencji public relations Weber Shandwick.

Z badania wynika, że dzisiejsi turyści coraz częściej stawiają na „atrakcje spoza przewodnika”, a głównym źródłem pomysłów na kolejne wyjazdy i źródłem pozyskiwania informacji o wybranym kraju stał się Internet.

Nowe zjawiska w turystyce:

 • „Turysta turyście” – nowe pokolenie nie polega już na wiedzy „ekspertów od turystyki”. Rozwój technologii stworzył możliwość odwiedzania niezliczonej ilości stron internetowych i blogów, na których turyści tworzą społeczności. Podróżujący korzystają z doświadczeń innych i współpracują ze sobą poprzez Sieć.

 • „Niedostępność napędza popyt” – Podróżujący poszukują atrakcji niedostępnych dla większości innych turystów. Im trudniej gdzieś dotrzeć lub coś zrobić, tym bardziej pożądane są takie nowe doświadczenia.

 • „Pod opieką rodaków” – Wiele firm turystycznych zatrudnia rodaków turystów, których obsługuje. Znajomość języka obcego już bowiem nie wystarcza, a turyści coraz częściej wolą znajdować się pod opieką kogoś ze swojego własnego kraju.

Metodologia

Metodologię tworzenia rankingu marek państw opracowała firma FutureBrand. Na końcowy wynik składa się badanie ilościowe na zróżnicowanej globalnie próbie oraz analiza jakościowa z udziałem ekspertów i z wykorzystaniem danych o poszczególnych krajach. W badaniu CBI 2006 uczestniczyło ponad 1500 respondentów z obu Ameryk, Europy, Azji i Bliskiego Wschodu. Badani zostali dobrani w ten sposób, by znalazły się wśród nich osoby często podróżujące za granicę swojego kraju (częściej, niż raz do roku) w wieku 21-65 lat, zachowując odpowiednią równowagę między ilością kobiet i mężczyzn. Pod uwagę wzięto zarówno podróże służbowe, jak i prywatne. W przedsięwzięciu uczestniczyło ponad 35 międzynarodowych ekspertów zajmujących się przemysłem turystycznym (autorzy przewodników, redaktorzy, analitycy i hotelarze). Aby zapewnić obiektywną opinię, eksperci reprezentowali różne regiony świata.

 
Cały Raport można pobrać ze strony www.futurebrand.com
 
 
Zobacz także:
Play czyli piąty operator komórkowy?
Kononowicz kontratakuje! Czyli jak to się robi w Internecie!
Mój sąsiad mieszka w śmietniku
Półnaga na billboardzie, zakryta w prasie

 

środa, 21 lutego 2007, mark.brando

Polecane wpisy

 • Konsument XXI wieku

  Dzisiaj będzie krótki filmik o marketingu, a ściślej mówiąc o tym, jak zmieniał się on na przestrzni wieków. Filmik został przygotowany przez agencję Scholz&

 • Telefonia komórkowa tylko dla kobiet!!

  Tak to prawda to nie jest dyskryminacja, właśnie rusza pierwsza w Polsce wirtualna telefonia komórkowa przeznaczona tylko i wyłącznie dla kobiet, pod marką myAv

 • Scion - marka nowej generacji

  Młodzieżowa marka Scion , która należy do portfelu Toyoty w bardzo oryginalny sposób podchodzi do promocji. Ostatnio wypuściła bardzo ciekawego wirusa, który p

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Kraje z najlepszą marką z mojbiznes.pl
Które państwo jest Coca-Colą współczesnej turystyki? Które kraje najbardziej zyskują na popularności? Jak w rankingu wypada Polska? »
Wysłany 2007/04/14 23:05:56
dodajdo dodajdo.com